DMT Lietuvoje
DMT Lietuvoje, Dimetiltriptaminas, or DMT, are aptinkamas kai kuriuose augaluose ir net žmogaus organizme . Lietuvoje DMT poveikiu sąmonei dvasinei patirčiai whereas galimu pritaikymu psichikos sveikatos srityje neaplenkė ir Lietuvos patirčiai. Ką svarbu žinoti apie DMT Lietuvoje – jo teisinį statusą, mokslinį potentialą ir rizikas. Šiame straipsnyje aptarsime.
Kas yra DMT?
The drugs dimetiltriptaminas (DMT) include bet labai intensyvias, sukeliantis trumpas, psichoaktyvus junginys, and haliucinogenines patirtis. The veikia serotonininius receptorius smegenyse, dažnai sukelia gilius vizualinius ir emocinius potyrius, and kuriuos vartotojai apibūdina kaip “mistines” or “dvasines” keliones are all mentioned. The traditional kuris vartojamas šamaninėse ceremonijose, dažnai DMT siejamas su Amazonės augaliniu mišiniu – ajahuasca.
DMT Lietuvoje Veikimo mechanizmas
DMT is a priklauso triptamino klasei: jo cheminė struktūra labai panaši į psilociną (stebuklingų grybų veikliąją medžiagą) ir serotoniną (neuromediatorių). Serotonin is a neurotransmitter that regulates hormones, neurotransmitters, neurotransmitters, atmintį, and other biological functions. DMT molecular structure includes serotonino 1A, 2A, and 2C as well as kitγ receptorių (7) and tarp neuronų. Manoma: tačiau DMT veikimo mechanizmas nėra gerai ištirtas: žinoma, kad normaliai nebendraujančios smegenų dalys pradeda sąveikauti viena su kita.
All of the medžiagos rūkymo poveikis yra toks trumpalaikis are fermented by the organisation Monoaminooksidazės (MAO) from greitai skaido DMT molecules. Virškinamajame trakte esantys MAO fermentai, nes jį visiškai suskaido, grynas DMT neturi jokio poveikio, vartojant per burną. Todėl DMT ilgiau išlieka kraujyje ir pasiekia smegenis (per kraujo-smegenų barjerą), kurie blokuoja MAO fermentus, and vartojamas kartu su natūraliais arba farmaciniais monoaminooksidazės inhibitoriais (MAOI).
DMT Lietuvoje Išvaizda ir naudojimo būdas
Gelsvas arba balkšvas kristalas arba milteliai gynas DMT. Psychotria viridis, Diplopterys cabrerana, and Phalaris arundinacea are examples of medžiaga randama įvairiuose augaluose ir gyvūnuose, dažniausiai išgaunama iš tokių augalų.
Tokiuose kaip Banisteriopsis caapi ir Peganum harmala, kurių galima rasti augaluose, DMT maišomas su monoaminooksidazės inhibitoriais (MAOI), kurie yra Syrian Rue, and siekiant sustiprinti poveikį. Ayahuasca and changa are examples of nuoviral remedies.
Gryni DMT kristalai (freebase) išgarinami (kaitinami, kol virsta garais) stikliniame vamzdyje arba bonge, garai lėtai įkvepiami, kol užpildo plaučius, ir kurį laiką palaikomi. Visiškas poveikis dažniausiai trunka 3 tokias inhaliacijas be pauzių, tačiau poveikis jaučiamas jau po pirmo įkvėpimo, o po antrojo gali pasirodyti net per intensyvus.
Changa – DMT, sumaišytas su MAOI turinčiomis žolelėmis arba farmaciniu MAOI. Mišinys rūkomas taip pat, kaip grynas DMT.
Ayahuasca yra tradicinis Pietų Amerikos žolinis vaistas, dažnai vartojamas kaip „natūralus vaistas“ šamanų ceremonijose. Paprastai jis gaminamas iš mažiausiai dviejų augalų: krūmo, kuriame yra DMT (vietoje žinomo kaip chacruna ) ir MAOI turinčio vynmedžio (vietoje žinomo kaip ayahuasca ). Retais atvejais ayahuasca gaminama vien iš vynmedžio, tačiau toks gėrimas neturi psichodelinio poveikio, nes jame nėra DMT.
Pharmahuasca – poveikis panašus į ayahuasca, išskyrus tai, kad vietoj MAOI žolelių naudojamas farmacinis MAOI (pvz., harmine arba harmaline), kuris vartojamas 20 minučių prieš DMT.
Yopo (isp. yopo ) – tradicinis Pietų Amerikos mišinys iš susmulkintų klajojančių anemonų (lot. Anadenanthera peregrina ), pelenų ir kitų grūstų žolelių. Sėklose yra DMT, bufotenino ir kitų psichoaktyvių alkaloidų. Mišinys pučiamas į nosį.
DMT fumaratas yra junginys su fumaro rūgšties druska. Tinka šnirpšti, švirkšti į raumenis arba į veną.
Dozavimas ir toksiškumas
DMT dozė:
Lengvas poveikis: 15-25 mg
Vidutinis poveikis: 25-35 mg
Stiprus poveikis: 35-60 mg
Ayahuasca užpilo dozavimas priklauso nuo to, kiek ir kokių augalų jame yra ir kiek laiko jis virinamas. Poveikis nustatomas pagal DMT ir MAOI kiekį nuovire.
Psichodelikų tyrimai ir perspektyvos
Nors DMT šiuo metu Lietuvoje draudžiamas, pasaulyje daugėja mokslinių tyrimų, analizuojančių jo naudą gydant depresiją, potrauminį streso sutrikimą (PTSS) ir priklausomybes. Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Kanada ar Jungtinė Karalystė, jau pradėjo klinikinius tyrimus su DMT. Tai kelia viltį, kad ateityje medžiaga galėtų būti vertinama ne tik kaip narkotikas, bet ir kaip potencialus terapinis įrankis.
Išvados
DMT Lietuvoje išlieka griežtai kontroliuojama ir neteisėta medžiaga. Tačiau pasaulinis dėmesys jos galimoms terapinėms savybėms auga. DMT vartojimas Lietuvoje draudžiamas, tačiau moksliniai tyrimai gali ateityje pakeisti požiūrį ir įstatymus.